Ślub to radosne i ekscytujące wydarzenie, które zdarza się w życiu człowieka rzadko lub tylko raz. Sama uroczystość, zaproszeni goście, restauracja to niewątpliwe aspekty, o których trzeba pomyśleć dużo wcześniej. I oczywiście chcemy uwiecznić szczęśliwe chwile w pamięci i na zdjęciu. Sesja zdjęciowa nowożeńców w urzędzie stanu cywilnego oraz w wybranych miejscach wchodzi w obowiązkowy program uroczystości. W tym celu na wesele zapraszany jest fotograf ślubny
Fotograf ślubny to osoba, która organizuje i prowadzi fotografię ślubną z uwzględnieniem wymagań klientów. Zatrudniają go sami nowożeńcy lub organizator wesela. Do dyspozycji ma profesjonalny sprzęt: aparat, zoom, obiektywy itp. Proces pracy obejmuje 3 etapy:
- Przygotowanie – fotograf spotyka się z klientami i omawia z nimi plan zdjęciowy. Określa lokalizacje, godziny pracy i zawiera umowę na swoje usługi. Pod względem czasu uroczystość może trwać długo, a operator kamery musi być w pobliżu. Specjalista musi umieć komunikować się z klientami lub organizatorami, rozumieć ich potrzeby i być gotowym na odrzucenie lub niezgodę.
- Realizacja – poza inscenizowanymi zdjęciami fotograf ślubny powinien robić wyjątkowe zdjęcia, na których ludzie wyglądają bardzo naturalnie. Musi zobaczyć kompozycję, przestrzegać ogólnej koncepcji i i nie rozpraszać gości swoją obecnością. Tutaj specjalista będzie musiał wykazać się wszystkimi swoimi umiejętnościami i taktem, aby zrobić dobre zdjęcia, które klienci powinni lubić. Musisz być wytrzymały i uważny, aby zebrać wysokiej jakości materiał. Fotograf wykonuje ogromną ilość zdjęć, aby później wybrać te najlepsze.
- Postprodukcja to praca z materiałem. Fotograf przegląda i wybiera dobre zdjęcia, a następnie przetwarza je w edytorze graficznym. Może je zebrać w albumie ślubnym w formie drukowanej lub na nośnikach elektronicznych. To długi etap, ale warunki są negocjowane z klientami z wyprzedzeniem, ponieważ klienci chcą jak najszybciej zobaczyć efekt. Tutaj ważny jest artystyczny gust, wyczucie proporcji i doskonałe umiejętności montażowe.
Aby stać się wysokiej klasy fotografem i wypadać korzystnie na tle konkurencji, należy poważnie podejść do zdobywania fachowej wiedzy.
Według mnie fotograf powinien posiadać następujące cechy: poczucie smaku i stylu, samoorganizacja, towarzyskość i odporność na stres 😉