Obiektyw szerokokątny

Obiektyw szerokokątny to obiektyw o krótkiej ogniskowej i szerokim kącie widzenia. Ten obiektyw pozwala aparatowi uchwycić znacznie więcej sceny niż zwykły obiektyw, dzięki czemu idealnie nadaje się do fotografii krajobrazu i architektury. Obiektywy szerokokątne pozwalają fotografom zbliżyć się do obiektu blisko, bez utraty tła, dając widzom wrażenie, że patrzą na scenę własnymi oczami, a nie przez fotografię. Obiektywy szerokokątne są dostępne w wersjach o stałej  i zmiennej ogniskowej. Powszechnym nieporozumieniem jest to, że obiektywy szerokokątne są używane głównie wtedy, gdy nie można oddalić się wystarczająco daleko od obiektu, a mimo to chcesz umieścić obiekt w jednym kadrze. Gdyby jednak była to jedyna aplikacja, byłby to duży błąd. W rzeczywistości obiektywy szerokokątne są często używane do czegoś dokładnie odwrotnego: aby móc zbliżyć się do obiektu.

Teleobiektyw

Drugi obiektyw w zestawie dwóch obiektywów to zwykle teleobiektyw, który dobiera się w zależności od tego, gdzie kończy się zakres standardowego obiektywu zmiennoogniskowego. Do czego służą teleobiektywy — te obiektywy zajmują ogniskową, która jest idealna do fotografii portretowej, sportowej i przyrodniczej. Podobnie jak standardowe obiektywy, teleobiektywy są zwykle droższe i zazwyczaj obejmują ekwiwalent ogniskowej 35 mm w zakresie 55-200 mm. Są one również ogólnie stosunkowo kompaktowe i przenośne oraz stanowią wszechstronny dodatek do podstawowego aparatu i standardowego zestawu obiektywów zmiennoogniskowych. Zamiast kompresować perspektywę, teleobiektywy kompresują wrażenie głębi sceny, ponieważ bardziej odległe obiekty zajmują większą część kadru.

2 Replies to “Obiektywy szerokokątne i teleobiektywy

  1. Właśnie potrzebowałam podpowiedzi w tym temacie. Cieszę się, że natrafiłam na taki wątek.

  2. Szeroki kąt widzenia oznacza, że względny rozmiar i odległość są wyolbrzymione podczas porównywania bliskich i dalekich obiektów.

Comments are closed.